HTML

. a TüKöR .

- reflektál: milyen nőként élni az Európai Unió és a világ különböző társadalmaiban. Olaszországban, Svájcban, Franciaországban, Németországban, Angliában, Svédországban, Amerikában, Izraelben - vagy Magyarországon.

Ti mondjátok

Iratkozz fel te is!

A magyar kormány figyelmébe

2011.04.26. 19:46 prima.lux


Tekintettel arra, hogy még messze vagyunk a kormány által beígért egymillió új munkahelytől, és a gazdasági növekedésre is szükségünk lenne, érdemes körülnézni, milyen módszerekkel lehet ezeket a célokat elérni. Ausztriában két szakszervezeti szövetség a kremsi Duna Egyetem közgazdászaival vizsgáltatta meg a gazdasági növekedés lehetőségeinek kérdését. 

A kutatás arra az eredményre jut, hogy a nemzetgazdaság teljesítménye nagymértékben függ a nők munkaerőpiaci részvételétől. 

Ez pedig Ausztriában bőven növelhető, hiszen a nők mindössze 70%-os aktivitási rátája (amely a munkahellyel rendelkezőket és a munkát keresőket összesíti) alacsonyabb, mint például a skandináv országokban.

Hogy kiiktassuk a nyugdíjkorhatárbeli különbségeket: a 25-54 év közötti nők aktivitási rátája Ausztriában 82,8%, Magyarországon 73,6%, Svédországban 92,8%.

Torzíthat a részmunkaidő eltérő elterjedtsége is, így nézzünk még egy adatsort: teljes munkaidőre átszámítva a 15-64 év közötti (benne a tanulás és az alacsonyabb nyugdíjkorhatár miatt nem dolgozókkal, de erre van kéznél adat) svéd nők foglalkoztatási rátája 60,7%, az osztrákoké 52,8%, a magyaroké 48,6%.


 

(Aki tovább böngészné a statisztikákat, annak az Employment in Europe kiadványt ajánlom, amely Magyarországra vonatkozóan egyébként ki is emeli, hogy az általános tendenciával szemben a női foglalkoztatottság nem javult az elmúlt években, és a vonatkozó 49%-os adattal messze vagyunk a Lisszaboni stratégiában kitűzött 60%-os női foglalkoztatottsági rátától.)

A kutatás vezetője, Gudrun Biffl kiemelte, a növekedéshez és a nők munkaerőpiaci részvételének a növeléséhez szükség van a gyermek- és idősgondozási szolgáltatások kiépítésére, és – különösen kisebb falvakban – azok hálózatba szervezésére. Ez egyébként önmagában is növeli a gazdaságot és munkahelyeket teremt.

Az osztrák családpolitikát a közgazdász kevéssé hatékonynak látja: bár az állam sokat költ, de nagyrészt a családoknak nyújtott pénzbeli juttatásokra.

Ezek Ausztriában egy 2003-as OECD-kutatás szerint a nemzeti össztermék 2,5%-át teszik ki, míg ez az arány Franciaországban vagy Svédországban csak 1,5%. A szociális szolgáltatásokba való befektetés viszont az állam részéről nemcsak kiadást jelentenek, hanem a gazdaság növekedésével magasabb állami bevételekkel megtérül.

Forrás: Die Standard

 

Szólj hozzá!

Címkék: gazdaság magyarország ausztria munkaerőpiac

A bejegyzés trackback címe:

https://atukor.blog.hu/api/trackback/id/tr533092096

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása